About Me

I’m Louise. Blogger. Wife. Designer of TruLu Couture Veils + Accessories.  If you’d like to know more, check out my bio.

Follow Me!

 

Sponsors

« I'm A Pearl Kinda Bride | Main | Resorting to Less Kitty »
Thursday
Nov112010

Etsy Food? 

Would you or wouldn't you? Buy food from Etsy, that is? I may have just fallen off the turnip truck on this one, because who searches for FOOD on Etsy? I mean, it was always Weddings/Accessories/Shrugs for me. But I noted an item for sale on my home page that gave me pause to consider. And then more. And more. And it all looks soooo good. I totally have the munchies right now and it's only 8:20 am. 

So did you know that there's a Plants and Edibles section on Etsy? And that you can then search "weddings" under that and presto - gifts for bridesmaids, family members, edible favors (my fave), stocking stuffers, you name it! I'm all over it like white on rice, y'all. Check out all these super-yummy looking (and sounding) food finds!

These cute little macaroons are $2.00 each and come unassembled. I think I spent less on my cookie/recipe favors, maybe $1.75 or so? But I spent countless hours putting together boxes, printing and cutting recipes, thank you hang tags, tying ribbons, and oh yeah - BAKING 2 days before the wedding (self-imposed stress). This might be the easier route if you aren't a DIY-inclined kinda bride. Check them out on Etsy shop Sparkles Kitchen.

I'll betcha you could customize these cuties from Cukor, made with organic sugar. You get 8 dozen (that's 76 for those who hate math), for only $10.50. Yes, they are small (1/2" across), but how many would you need per person? Three? Four? Five? Totally affordable.

 What about teeny tiny jams or jellies? Wrap with twine or ribbon and voila - favors are now ticked off the To Do List. Pricing is decent: 25-75 jars= $1.90 ea., 75-150 jars= $1.80 ea. and 150-200+ = $1.70 ea. Check out these flavors from OrangeMamaMade. Color-coordinate with food! 

Apple Butter
Orange-Pineapple Jam
Strawberry-Pineapple Jam
Jalapeno Jelly
Peach Jam
Blueberry Lime Jam
Blackberry Jam
Strawberry Blueberry Jam
Fire Roasted Salsa
Green Tomatillo Salsa
Pomegranate Jelly
Strawberry Lemon Marmalade
Kiwi Jam
Black Grape Jelly

And I'm saving the best for last...Homemade Marshmallows! Totally want these. These are little more pricey - $6.00 and I think you get 6 of them. Maybe these are a purchase just for you? Or me. Whichever. Check out all their goodies (so many more) on their Etsy shop Whimsy and Spice

Several of these shops listed their ingredients and that they were certified and organic and all that. I would simply say "Buyer Beware" when approaching these sellers, as with everything on Etsy. If you're wary, maybe choose another seller you feel more comfortable with. Remember ladies, cheaper doesn't mean better. Even though your wallet might be happy, your tummy could retaliate. I couldn't find anything on Etsy that supports the safety of their food items, but then again I didn't look very hard (I still need another cuppajoe). If you find it, lemme know. 

All that being said, I'm all about these marshmallows and now have a screaming desire to try to make my own. Excuse me while I go Google marshmallow recipes....

So what about you? You OK with food on Etsy? Are you dying for macaroons now? Do tell. 

PrintView Printer Friendly Version

EmailEmail Article to Friend

Reader Comments (4)

These are really cute. Makes sense that they'd have a section for gifts like this on etsy.

Also - you MUST try Ina Garten's recipe for marshmellows. It's super easy & oh so yummy - put em in real hot chocolate (not the watery kind) they make it even creamier. Deeelish.

http://homecooking.about.com/od/candyrecipes/r/blcandy4.htm

November 11, 2010 | Unregistered CommenterDancy

Dancy, Thanks girl! I am for SURE going to give this recipe a shot! Looks easy enough!

November 11, 2010 | Registered CommenterLouise

Brides in our town have the good fortune of having access to fantastic handmade marshmallows from a local candy maker. Maybe similar talented candy makers are in your area, though making them sounds wonderful.

November 11, 2010 | Unregistered Commenterflo

As someone who regularly buys bags of marshmallows to eat as treats, I think I might need to try to make those homemade marshmallows. Not paying $1 per 'mallow, though.

November 11, 2010 | Unregistered CommenterSarah

PostPost a New Comment

Enter your information below to add a new comment.
Author Email (optional):
Author URL (optional):
Post:
 
Some HTML allowed: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>